Rádi byste měli doma či v zaměstnání hezké aquascapingové nebo nenáročné sladkovodní akvárium, ale nechce se vám trávit čas při jeho pravidelné údržbě, výměně vody, stříhání rostlin a dalších potřebných úkonech spojených s tím, aby nejen dobře vypadalo, ale i správně fungovalo?

Případně už vás omrzela údržba stávajícího akvária? Neváhejte se na mě obrátit. Probereme spolu vaši představu o nové nádrži, realizaci, rozpočet, případně plán údržby nebo revitalizaci vašeho již založeného akvária. 

Založení akvária si někdo může představovat jako celkem jednoduchou a rychlou záležitost. Bohužel se často stává, že právě uspěchaným, neuváženým, ale i nezkušeným přístupem končí snaha začínajícího akvaristy katastrofou. Od rozpadajících se nově vysazených rostlin až po, a co je mnohem horší, umírající živočichy. Těchto případů jsem již viděl a řešil nespočet.

Jedna z prvních věcí, kterou je nutné vědět pro zamýšlený typ akvária je kvalita vody, která se bude v místě realizace používat. Toto se dá ne vždy zjistit z protokolu vodárny, která vodu na danou adresu dodává. Pokud je navíc voda nějakým způsobem upravována přímo v místě odběru a nejsou známé výstupní parametry, které je nutné pro akvarijní účely vědět, musí se voda nechat otestovat v akreditované laboratoři. Občas bývá příčinou špatného růstu akvarijních rostlin extrémně tvrdá voda, jako je to například v mém bydlišti. I tento problém se dá vyřešit použitím reverzní osmózy.

V praxi má práce vypadá tak, že kompletně sestavím akvárium po technické stránce: složení skříně pod akvárium (někteří výrobci dodávají menší skříně již složené), usazení podložky a akvária, sestavení osvětlení, sestavení filtru s potřebnými médii, nakrácení a protažení hadic dle situace místa montáže, montáž sacího a výtokového potrubí filtru, v případě použití CO2 systému sestavení a montáž láhve, redukčního ventilu, hadičky, zpětného ventilu, difuzoru, dropcheckeru s kapalinou. Případně montáž další výbavy jako je například systém automatického hnojení , skimmeru a jiných komponentů na přání zákazníka. 

Další fáze realizace probíhá uvnitř akvária, kde sestavuji většinou už se zákazníkem předem dohodnutý layout a typ použitých materiálů (substrát, písek, kořeny, kameny,...) Občas se stává, že se layout během stavby mění podle konkrétních požadavků zákazníka, což je naprosto v pořádku, protože ten, kdo se z pohledu do akvária bude těšit, je právě zákazník.

V tuto chvíli napustím akvárium vodou, naočkuji filtr mnou dodanou živou kulturou nitrifikačních bakterií z již zaběhnutého filtru, které x-násobně urychlí zaběhnutí akvária a spustím filtr. 

Při zakládání používám způsob tzv. temného startu, kdy se nechá akvárium tři až čtyři týdny zabíhat. Výměna vody a údržba po tuto dobu probíhá dle použitých materiálů v akváriu, které mohou vodu ovlivnit či znečistit, jako například uvolnění přebytečných živin ze substrátu nebo povlak z kořenů a podobně

Po této době následuje osázení akvária rostlinami a začne se svítit v přizpůsobeném režimu pro konkrétně použité rostliny a celkový stav akvária. V případě, že je na základě otestování vody prostředí pro živočichy bezpečné, mohou se nasadit užiteční čistící šneci a po pár dnech rybí osádka či krevetky.

Největší prioritou je pro mě spokojený zákazník a dobře odvedená práce.